İptal ve İade

Ürünümü iptal edebilir miyim?

Ürününüzü; "Hesabım - Siparişlerim" adımından “İptal Et” butonu aktif ve görünür durumda ise bu butonu kullanarak iptal edebilirsiniz.

“İptal Et” butonu görünür değil ise iptal işlemi yapılamamaktadır. Bu durumda paket size ulaştığında iade koşulları kapsamında, iade talebi oluşturabilir veya dilerseniz kargo poşetinizi açmadan; ürününüzü teslim almayıp geri gönderebilirsiniz. Ürün bizim tarafımıza ulaştığında ve talebiniz onaylandığında ücret iadeniz yapılabilecektir.

“İptal Et” butonunun aktifliği siparişinizin durumuna ve/veya gönderen tedarikçiye göre değişebilmektedir.

 Ürünümü nasıl iade edebilirim?

Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 30 gün içinde istebufirsat.com başvurarak iade koşulları dahilinde, kargo bedeli ödemeden ücretsiz olarak kolayca iade edebilirsiniz.

1

İade koşullarına dikkat edin

-Satın alınan ürünün orijinal kutusunda ve zarar görmemiş olması,
-Tüm tamamlayıcı aksesuarları ile birlikte olması,
-Varsa hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerle birlikte aynı anda eksiksiz ve hasarsız gönderilmesi gerekir.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürün tiplerinden biri, "Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünlerdir. (İç çamaşırı, mayo, kozmetik, kulaklık, epilatör, tıraş makineleri vb.) "

2

İade talebi oluşturun

"Hesabım - Siparişlerim"  sayfası altında iade etmek istediğiniz ürünün içinde olduğu siparişi açın ve "Kolay İade Et" seçeneğini seçin.

İade etmek istediğiniz her ürün için ayrı bir iade talebi açmalısınız. Her ürünü size sunulan ayrı gönderi kargo kodu ile göndermelisiniz. Aynı kodla farklı ürünler gönderilmemelidir.

3

İade etmek istediğiniz ürün ve sebebini seçin

İade etmek istediğiniz ürünü seçtikten sonra bir sonraki adımda iade sebebinizi açıklayan seçeneklerden size uygun olanı belirtin. İade başvurusu sırasında sadece aynı satıcıdan alınan ürünler iade edilebilir.

4

İade sebebinizi yazın

İade sebebinizi detaylıca belirtmelisiniz. Ayrıca bu adımda fotoğraf da ekleyebilirsiniz.

5

Kullanmak istediğiniz iade yöntemini seçin

Paketinizin adresinizden ücretsiz teslim alınmasını isterseniz, iade talebi oluştururken:

Adresimden ücretsiz teslim alınsın seçeneğini seçin.

Size uygun randevu tarihini seçin.

İade alınacak adresinizi kontrol edin / gerekirse güncelleyin.

Randevu tarihinde adresinize gelen kargo temsilcisine, size verilen gönderi koduyla birlikte ürünü teslim edin.

 

Paketinizi kargo şubesine teslim etmek isterseniz, iade talebi oluştururken:

Kargo şubesine teslim edeceğim seçeneğini seçin.

Size verilen kargo kodunu not edin.

Kargo şubesine teslim etmek isterseniz ilgili kargonun şubesine ücretsiz olarak 7 gün içerisinde paketi teslim edin  

* Büyük hacimli ürünlerin iadesini kapınızdan almak için ilgili kargo firması sizi arayarak randevu oluşturacaktır.

6

İade talebiniz oluşturulur

Ekranda çıkan kargo gönderi kodunu kullanarak ürününüzü belirtilen tarihe kadar ambalajı açılmamış, orijinal kutusunda, tüm aparatları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız geri göndermelisiniz.

7

Kargo kodunu not etmeyi unutmayın

Ürünü göndereceğiniz adres, iade için aldığınız kargo kodunun içerisinde mevcuttur. Herhangi bir adres belirtmenize gerek yoktur.

8

Ürünü teslim edin

Ürün, tüm aparatlarıyla eksiksiz bir şekilde paketle ve kargo gönderi koduyla ilgili kargo firmasına teslim edilmelidir. 

9

İade Sürecinizi takip edin

İade başvurunuzla ilgili bilgiye  "Hesabım - Siparişlerim - Taleplerim"  sayfasından ulaşabilirsiniz. Aynı dönemde birden fazla ürününüz için iade talebi oluşturduysanız, her ürünün bildirimini ayrıca kontrol etmeyi lütfen unutmayınız.

 

İade talebinizin güncel durumu e-posta, mobil uygulama bildirimleri ve SMS yoluyla size bildirilir.

10

İade Onayı

İade talebiniz onaylandığında ödemeniz otomatik olarak maksimum 1 iş günü içerisinde bankanıza aktarılır. Geri ödemenizin kartınıza veya hesabınıza yansıması bankanızın belirlediği süreye göre değişebilir.